Like Our Facebook Page

2019 Grammy Awards Winners And Nominees List

2019 Grammy Awards Winners And Nominees List

Childish Gambino at 2019 Grammy Awards


Album of the Year

Winner: Golden Hour — Kacey Musgraves

  • Invasion of Privacy — Cardi B
  • By the Way, I Forgive You — Brandi Carlile
  • Scorpion — Drake
  • H.E.R. — H.E.R.
  • Beerbongs & Bentleys — Post Malone
  • Dirty Computer — Janelle Monáe
  • Black Panther: The Album — Soundtrack

Record of the Year


Winner: “This Is America” — Childish Gambino
  • “I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
  • “The Joke” — Brandi Carlile
  • “God’s Plan” — Drake
  • “Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper
  • “All the Stars” — Kendrick Lamar & SZA
  • “Rockstar” — Post Malone feat. 21 Savage
  • “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey


Best New Artist

Winner: Dua Lipa
  • Chloe X Halle
  • Luke Combs
  • Greta Van Fleet
  • H.E.R.
  • Margo Price
  • Bebe Rexha
  • Jorja Smith

Best Rap Album

Winner: Invasion of Privacy — Cardi B
  • Swimming — Mac Miller
  • Victory Lap — Nipsey Hussle
  • Daytona — Pusha T
  • Astroworld — Travis Scott

Best R&B Album

Winner: H.E.R. — H.E.R.
  • Sex & Cigarettes — Toni Braxton
  • Good Thing — Leon Bridges
  • Honestly — Lalah Hathaway
  • Gumbo Unplugged (Live) — PJ Morton

Best Rap Song

Winner: “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
  • “King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)
  • “Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem feat. Joyner Lucas)
  • “Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)
  • “Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

Song of the Year

Winner: “This Is America” — Donald Glover & Ludwig Göransson
  • “All the Stars” — Kendrick Duckworth, Mark Spears, Al Shuckburgh, Anthony Tiffith & Solána Rowe
  • “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane
  • “God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib
  • “In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton
  • “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth
  • “The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski
  • “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt

Best Country Album

Winner: Golden Hour — Kacey Musgraves

  • Unapologetically — Kelsea Ballerini
  • Port Saint Joe — Brothers Osborne
  • Girl Going Nowhere — Ashley McBryde
  • From a Room: Volume 2 — Chris Stapleton

Best Pop Duo/Group Performance

Winner: “Shallow” — Lady Gaga and Bradley Cooper

  • “Fall in Line” — Christina Aguilera feat. Demi Lovato
  • “Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys
  • “‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall
  • “Girls Like You” — Maroon 5 feat. Cardi B
  • “Say Something” — Justin Timberlake feat. Chris Stapleton
  • “The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Best Pop Solo Performance

Winner: “Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga
  • “Colors” — Beck
  • “Havana (Live)” — Camila Cabello
  • “God Is a Woman” — Ariana Grande
  • “Better Now” — Post Malone

Best Traditional Pop Vocal Album

Winner: My Way — Willie Nelson
  • Love Is Here to Stay —Tony Bennett & Diana Krall
  • Nat “King” Cole & Me — Gregory Porter
  • Standards (DELUXE) — Seal
  • The Music…The Mem’ries…The Magic! — Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album

Winner: Sweetener — Ariana Grande
  • Camila — Camila Cabello
  • Meaning of Life — Kelly Clarkson
  • Shawn Mendes — Shawn Mendes
  • Beautiful Trauma — P!nk
  • Reputation — Taylor Swift

Best Dance Recording

Winner: “Electricity” — Silk City & Dua Lipa, feat. Diplo & Mark Ronson
  • “Northern Soul” — Above & Beyond feat. Richard Bedford
  • “Ultimatum” — Disclosure (feat. Fatoumata Diawara)
  • “Losing It” — Fisher
  • “Ghost Voices” — Virtual Self

Best Dance/Electronic Album

Winner: Woman Worldwide — Justice
  • Singularity — Jon Hopkins
  • Treehouse — Sofi Tukker
  • Oil of Every Pearl’s Un-Insides — SOPHIE
  • Lune Rouge — TOKiMONSTA

Best Contemporary Instrumental Album

Winner: The Emancipation Procrastination — Christian Scott aTunde Adjuah
  • Steve Gadd Band — Steve Gadd Band
  • Modern Lore — Julian Lage
  • Laid Black — Marcus Miller
  • Protocol 4 — Simon Phillips

Best Rock Performance

Winner: “When Bad Does Good” — Chris Cornell
  • “Four Out of Five” —Arctic Monkeys
  • “Made an America” — The Fever 333
  • “Highway Tune” — Greta Van Fleet
  • “Uncomfortable” — Halestorm

Best Metal Performance

Winner: “Electric Messiah” — High on Fire
  • “Condemned to the Gallows “— Between the Buried and Me
  • “Honeycomb” — Deafheaven
  • “Betrayer” — Trivium
  • “On My Teeth — Underoath

Best Rock Song

Winner: “Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)
  • “Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
  • “Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
  • “MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me the Horizon)
  • “Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

Best Rock Album

Winner: From the Fires — Greta Van Fleet
  • Rainier Fog — Alice in Chains
  • M A N I A — Fall Out Boy
  • Prequelle — Ghost
  • Pacific Daydream — Weezer

Best Alternative Music Album

Winner: Colors — Beck
  • Tranquility Base Hotel + Casino — Arctic Monkeys
  • Utopia — Björk
  • American Utopia — David Byrne
  • Masseduction — St. Vincent

Best R&B Performance

Winner: “Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar
  • “Long as I Live” — Toni Braxton
  • “Summer” — The Carters
  • “Y O Y” — Lalah Hathaway
  • “First Began” — PJ Morton

Best Traditional R&B Performance

Winner (tie): “Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges

Winner (tie): “How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba
  • “Don’t Fall Apart on Me Tonight” — Bettye LaVette
  • “Honest” — MAJOR
  • “Made for Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song

Winner: “Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
  • “Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
  • “Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
  • “Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
  • “Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Best Urban Contemporary Album

Winner: Everything Is Love — The Carters
  • The Kids Are Alright — Chloe x Halle
  • Chris Dave and the Drumhedz — Chris Dave And The Drumhedz
  • War & Leisure — Miguel
  • Ventriloquism — Meshell Ndegeocello

Best Rap Performance

Winner (tie): “King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake

Winner (tie): “Bubblin” — Anderson .Paak
  • “Be Careful” — Cardi B
  • “Nice for What” — Drake
  • “Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

Best Rap/Sung Performance

Winner: “This Is America” — Childish Gambino
  • “Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink
  • “Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole
  • “All the Stars” — Kendrick Lamar & SZA
  • “Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage

Best Country Solo Performance

Winner: “Butterflies” — Kacey Musgraves
  • “Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn
  • “Mona Lisas and Mad Hatters” — Maren Morris
  • “Millionaire” — Chris Stapleton
  • “Parallel Line” — Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance

Winner: “Tequila” — Dan + Shay
  • “Shoot Me Straight” — Brothers Osborne
  • "When Someone Stops Loving You” — Little Big Town
  • “Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill
  • “Meant to Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia Line

Best Country Song

Winner: “Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)
  • “Break Up in the End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)
  • “Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)
  • “I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)
  • “Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)
  • “When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

Best New Age Album

Winner: Opium Moon — Opium Moon
  • Hiraeth — Lisa Gerrard & David Kuckhemann
  • Beloved — Snatam Kaur
  • Molecules of Motion — Steve Roach
  • Moku Maluhia – Peaceful Island — Jim Kimo West

Best Jazz Vocal Album

Winner: The Window — Cécile McLorin Salvant
  • My Mood Is You — Freddy Cole
  • The Questions — Kurt Elling
  • The Subject Tonight Is Love — Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace
  • If You Really Want — Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza

Best Improvised Jazz Solo

Winner: “Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist
  • “Some of That Sunshine” — Regina Carter, soloist
  • “We See” — Fred Hersch, soloists
  • “De-dah” — Brad Mehldau, soloist
  • “Cadenas” — Miguel Zenón, soloist

Best Jazz Instrumental Album

Winner: Emanon — The Wayne Shorter Quartet
  • Diamond Cut — Tia Fuller
  • Live in Europe — Fred Hersch Trio
  • Seymour Reads the Constitution! — Brad Mehldau Trio
  • Still Dreaming — Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade

Best Large Jazz Ensemble Album

Winner: American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom — John Daversa Big Band Featuring DACA Artists
  • All About That Basie — The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
  • Presence — Orrin Evans and the Captain Black Big Band
  • All Can Work — John Hollenbeck Large Ensemble
  • Barefoot Dances and Other Visions — Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Best Latin Jazz Album

Winner: Back to the Sunset — Dafnis Prieto Big Band
  • Heart of Brazil — Eddie Daniels
  • West Side Story Reimagined — Bobby Sanabria Multiverse Big Band
  • Cinque — Elio Villafranca
  • Yo Soy La Tradición — Miguel Zenón Feat. Spektral Quartet

Best Gospel Performance/Song

Winner: “Never Alone” — Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters
  • “You Will Win” — Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, Songwriters
  • “Won’t He Do It” — Koryn Hawthorne
  • “Cycles” Jonathan Mcreynolds Featuring Doe; Jonathan McReynolds, Songwriter
  • “A Great Work” — Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, Songwriters

Best Gospel Album

Winner: Hiding Place — Tori Kelly
  • One Nation Under God — Jekalyn Carr
  • Make Room — Jonathan McReynolds
  • The Other Side — The Walls Group
  • A Great Work — Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:

Winner: “You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters
  • “Reckless Love” — Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters
  • “Joy” — for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
  • “Grace Got You” — MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
  • “Known”— Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters

Best Contemporary Christian Music Album

Winner: Look Up Child — Lauren Daigle
  • Hallelujah Here Below — Elevation Worship
  • Living With a Fire — Jesus Culture
  • Surrounded — Michael W. Smith
  • Survivor: Live From Harding Prison — Zach Williams

Best Roots Gospel Album

Winner: Unexpected — Jason Crabb
  • Clear Skies — Ernie Haase & Signature Sound
  • Favorites: Revisited by Request — The Isaacs
  • Still Standing — The Martins
  • Love Love Love — Gordon Mote

Best Latin Pop Album

Winner: Sincera — Claudia Brant
  • Prometo — Pablo Alboran
  • Musas (Un Homenaje al Folclore Latinoamericano en Manos de los Macorinos), Vol. 2 — Natalia Lafourcade
  • 2:00 AM — Raquel Sofía
  • Vives — Carlos Vives

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Winner: Aztlán — Zoé
  • Clairoscura — Aterciopelados
  • Coastcity — Coastcity
  • Encanto Tropical — Monsieur Periné
  • Gourmet — Orishas

Best Regional Mexican Music Album

Winner: ¡México Por Siempre! — Luis Miguel
  • Primero Soy Mexicana — Angela Aguilar
  • Mitad y Mitad — Calibre 50
  • Totalmente Juan Gabriel Vol. II — Aida Cuevas
  • Cruzando Borders — Los Texmaniacs
  • Leyendas de Mi Pueblo — Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez

Best Tropical Latin Album

Winner: Anniversary — Spanish Harlem Orchestra
  • Pa' Mi Gente — Charlie Aponte
  • Legado — Formell Y Los Van Van
  • Orquesta Akokán — Orquesta Akokán
  • Ponle Actitud — Felipe Peláez

Best American Roots Performance

Winner: “The Joke” Brandi Carlile
  • “Kick Rocks” — Sean Ardoin
  • “Saint James Infirmary Blues” — Jon Batiste
  • “All on My Mind” — Anderson East
  • “Last Man Standing” — Willie Nelson

Best American Roots Song

Winner: “The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
  • “All the Trouble” — Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)
  • “Build a Bridge” — Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)
  • “Knockin’ on Your Screen Door” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
  • “Summer’s End” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

Best Americana Album

Winner: By the Way, I Forgive You — Brandi Carlile
  • Things Have Changed — Bettye LaVette
  • The Tree of Forgiveness — John Prine
  • The Lonely, The Lonesome & The Gone — Lee Ann Womack
  • One Drop of Truth — The Wood Brothers

Best Bluegrass Album

Winner: The Travelin’ McCourys — The Travelin’ McCourys
  • Portraits in Fiddles — Mike Barnett
  • Sister Sadie II — Sister Sadie
  • Rivers and Roads — Special Consensus
  • North of Despair — Wood & Wire

Best Traditional Blues Album:

Winner: The Blues Is Alive and Well — Buddy Guy
  • Something Smells Funky 'Round Here — Elvin Bishop’s Big Fun Trio
  • Benton County Relic — Cedric Burnside
  • No Mercy in This Land — Ben Harper and Charlie Musselwhite
  • Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker) — Maria Muldaur

Best Contemporary Blues Album

Winner: Please Don't Be Dead — Fantastic Negrito
  • Here in Babylon — Teresa James and the Rhythm Tramps
  • Cry No More — Danielle Nicole
  • Out of the Blues — Boz Scaggs
  • Victor Wainwright and the Train — Victor Wainwright and the Train

Best Regional Roots Music Album

Winner: No ‘Ane’i — Kalani Pe’a
  • Kreole Rock and Soul — Sean Ardoin
  • Spyboy — Cha Wa
  • Aloha From Na Hoa — Na Hoa
  • Mewasinsational – Cree Round Dance Songs — Young Spirit

Best Folk Album

Winner: All Ashore — Punch Brothers
  • Whistle Down the Wind — Joan Baez
  • Black Cowboys — Dom Flemons
  • Rifles & Rosary Beads — Mary Gauthier
  • Weed Garden — Iron & Wine

Best Reggae Album

Winner: 44/876 — Sting & Shaggy
  • As the World Turns — Black Uhuru
  • Reggae Forever — Etana
  • Rebellion Rises — Ziggy Marley
  • A Matter of Time — Protoje

Best World Music Album

Winner: Freedom — Soweto Gospel Choir
  • Deran — Bombino
  • Fenfo — Fatoumata Diawara
  • Black Times — Seun Kuti & Egypt 80
  • The Lost Songs of World War II — Yiddish Glory

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Winner: The Greatest Showman — (Various Artists)
  • Call Me by Your Name — (Various Artists)
  • Deadpool 2 — (Various Artists)
  • Lady Bird — (Various Artists)
  • Stranger Things — (Various Artists)

Best Score Soundtrack for Visual Media

Winner: Black Panther — Ludwig Göransson, composer
  • Blade Runner 2049 — Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers
  • Coco — Michael Giacchino, composer
  • The Shape of Water — Alexandre Desplat, composer
  • Star Wars: The Last Jedi — John Williams, composer

Best Song Written for Visual Media

Winner: “Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
  • “All the Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
  • “Mystery of Love” — Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
  • “Remember Me” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
  • “This Is Me” — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)
Share on Google Plus

About Jehoshaphat Ikpeme

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.

0 comments:

Post a Comment